Nedjelja , 28 lipanj 2026
Naslovna Hrvatska Sedam razloga zašto Hrvati nisu skloni prosvjedima i aktivizmu
Hrvatska

Sedam razloga zašto Hrvati nisu skloni prosvjedima i aktivizmu

302

Autor: Ivana ST

Kombinacija povijesti, mentaliteta, ekonomskih okolnosti i kolektivne psihologije i još sigurno nešto što mi ne pada na pamet. Nije samo specifično u Hrvatskoj, ali kod nas ima nekoliko vrlo izraženih obrazaca.

1. Povijesno iskustvo: “šuti i snađi se”
Generacije su odrastale kroz : ratove, različite političke sustave, nesigurnost, autoritete koje se nije propitivalo, strah od posljedica izdvajanja. Kad društvo dugo živi u osjećaju da “pojedinac ne može ništa promijeniti”, razvija se kolektivni obrazac pasivnosti i preživljavanja, a ne zajedničkog djelovanja.
Umjesto: “Idemo nešto promijeniti” češće se razvije : “Samo da mene ne dira.”

2. Mala zemlja = jaka mreža poznanstava
U manjim sredinama ljudi često osjećaju: da se sve “zna”, da bi mogli imati posljedice, da će izgubiti posao, klijente ili odnose. Zato mnogi privatno kritiziraju sustav, ali javno šute.
Posebno poduzetnici i ljudi koji rade s ljudima često izbjegavaju javno istupanje jer osjećaju:
“Ne želim probleme.”
“Ne želim da me obilježe.”
“Moram misliti na egzistenciju.”

3. Kronični umor i preopterećenost
Velik dio ljudi je u stalnom modu preživljavanja: krediti, niske plaće, sezonski rad, emocionalni stres, nesigurnost. Kad je živčani sustav iscrpljen, ljudi nemaju energiju za dugoročnu društvenu akciju. Fokus ostaje na: obitelji, računima, poslu, “kako izdržati mjesec”.

4. Nepovjerenje da promjena uopće postoji
Mnogo ljudi ima iskustvo: prosvjedi ništa nisu promijenili (vidimo primjer u Srbiji), korupcija ostaje, isti ljudi ostaju na pozicijama, institucije djeluju nedodirljivo. Kad se više puta doživi razočaranje, razvija se naučena bespomoćnost: “Nema smisla.”
To je psihološki vrlo snažan mehanizam.

5. Balkan ima snažnu kulturu prigovaranja ali slabiju kulturu organizacije
Kod nas ljudi često: intenzivno komentiraju privatno, na kavama, online, u manjim grupama.
Organizacija traži: povjerenje, suradnju,disciplinu, dugoročnost, zajednički cilj.
Tu se često raspadnemo na: podjele, ego, “tko će biti glavni”, cinizam, ideološka pitanja i borbe oko manje važnih problema, međusobno nepovjerenje.

6. Odlazak umjesto borbe
U mnogim zapadnim zemljama ljudi više prosvjeduju jer osjećaju da država pripada njima.
Kod nas dio ljudi ima unutarnji osjećaj: “Ako mi ne valja, otići ću.”
I zato se energija često usmjeri na individualno snalaženje, privatni biznis, odlazak van, stvaranje “svog malog svijeta” umjesto kolektivne promjene.

7. Postoji i generacijska trauma
Na ovim prostorima dugo su se kažnjavali: isticanje, pobuna, drugačije mišljenje, “talasanje”. Goli otok nije samo geografski pojam. To ostavlja trag u kolektivnom živčanom sustavu.
Zato mnogi imaju unutarnji konflikt: vide nepravdu, ljuti su ali ih paralizira strah ili osjećaj nemoći.

Hrvati nisu pasivan narod po prirodi. Kad se pojavi:jaka emocija,osjećaj zajedništva,
konkretan cilj, osoba kojoj vjeruju, ljudi se vrlo brzo aktiviraju. To se vidjelo nakon potresa, u brojnim humanitarnim akcijama, lokalnim inicijativama, nekim građanskim borbama.

Problem nije nedostatak osjećaja nego dugotrajni gubitak povjerenja da zajedničko djelovanje ima smisla.

Ima smisla dragi moji, ima smisla makar samo zbog toga da možemo stati pred ogledalo i reći sebi : dao/dala sam svoj doprinos da naše društvo bude mrvicu bolje. A puno takvih djela na hrpi i pojedinaca mijenja zajednicu na bolje.

Svaki mjesec odvojite samo par sati za sudjelovanje u nekoj dobroj inicijativi. Dajmo podršku ljudima koji troše sebe puno više. Nekima koji imaju sposobnost pokretanja i organizacije umjesto da im trazimo dlaku u jajetu.

Autor

2 Komentari

  • Iz tih razloga koji su navedeni zapadnjacima upravo odgovara ovdje ulagati i kupovati sve i svašta jer se ne opiremo. Onog momenta kad bi se opirali EU bi nas odbacila. A obzirom da je nacija pasivna, upravo zato RH nema nikakvih problema niti sa Amerikom, niti židovima, niti EU niti sa ikime, jer svak od njih može tu raditi što god hoće. Sve prolazi, sve se prodaje, naciji se nameće što se god hoće. Na uštrb građana sve može proći i ništa nije sveto. Crkva se odbacila većinski i narod je postao izvor degeneracije i ateizma. Baš što zapadnjoj eliti odgovara za jednu poslušnu zemlju.

    Nas je svake godine sve manje, stranaca sve više, jezik nam se pretvorio u veliku zamjenu hrv u eng jezik, naslovi, nazivi poduzeća, nazivi jela, kultura, ponašanje, stil oblačenja, sve vodi ka tome da je RH mala amerika i ljudi to prihvaćaju a svoje odbacuju.

    Upravo to “neprosvjedovanje”, ali i generalno opće prihvaćanje svega je tiha smrt koja će pretvoriti RH u malog poslušnog vazala zapada bez svojeg interesa i bez svojeg razmišljanja, bez kulture i običaja. Stanovništvo je sve više i više okrenuto ateizmu, djeca su postala individualisti sa psima i mačkama gdje se guraju karijere i izlazeći život. Konzumerizam i potrošnja je cilj baš svakog javnog događaja koji imamo u RH.

    Ne znam što bi čovjek trebao tu reći više od ovog navedenog. Uspješnom podjelom nacije, država se sastoji od manjih grupa, a manje grupe je lakše zavaditi i njima upravljati. Idealno za stranu elitu US+EU+Zion pa u RH rade što god hoće. A djeca, neuka kakva jesu, sve fino prihvaćaju što god im se servira, ne shvaćajući da sutradan biti hrvat više neće biti nešto uz što bi čovjek sebe vezao, jer će sve biti tuđe, a identitet obrisan. Bez opiranja, bez borbe, bez ičeg. A ironično, društvo ovdje sebe vidi nikad obrazovanijima, nikad prosperitetnijima. Pa baš zato što je sve dopušteno, čim bi čovjek napravio nešto kontra sustavu, odmah bi ga se poklopilo. Ali ljudi to ne vide. (Kao npr. autor ovog web site-a koji je nedavno dobio zabranu na društvenoj mreži jer eto ne smije se govoriti protiv elita, cionista, židova i ostalih zapadnjačkih uništavaća društva). Dokazi su tu, ima ih bezbroj, Tko hoće otvoriti će oči, ostali su kao što kažu u onoj harry potter knjizi “bezjaci”.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Dnevna mudra izreka

“Dobar plan, odlučno izvršen sada, bolji je od savršenog plana sljedeći tjedan.”

 

 

kategorije

Povezani članci

Hrvatska

Ako Hrvatska spada u 25% najbogatijih zemalja – onda znate koliko je svijet siromašan

Negdje u svijetu, dok vi čitate ovaj tekst, oko 700 milijuna ljudi...

Hrvatska

Ekskluzivno: razgovor sa Moranom Miljanović – jedinom hrvatskom sudionicom Gaza Flotile

Ovogodišnja Flotila za Gazu predstavljala je jedan od najvećih međunarodnih pokušaja probijanja...

Hrvatska

Damir Vanđelić o zabranjenoj temi: zašto je Hrvatska 1991. pustila Arkana iz zatvora

Autor: Damir Vanđelić, menadžer i političar Mene ovo boli jer sam bio...

Hrvatska

Thug life: TOP 10 izjava predsjednika Milanovića koje su uzdrmale NATO i EU

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović čovjek je bez dlake na jeziku. Njegove izjave...